Hertford Castle Bowls Club

Portugal Tour 2018

Hertford Castle Bowls Club - Finals Day Programme

Finals day 2018

Saturday 22nd Sept. 10.00AM
 

RINK

COMPETITION

BLUE

RED

MARKER

 

1

 

 

 

Umpire: Alan Gibbs

 

 

2

 

Ladies Fixed Jack

Pat Beeson

Wendy Butt

Gill Cazaly

 

3

 

Ladies Yardstick

Pauline Scholey

Audrey Crowther

Mary Edgar

 

4

 

Men’s Yardstick

Allen Brandford

Ivan LeGallais

Eric Saint

 

5

 

Men’s ‘91’

Geoff Butt

Mick Howett

Tony Deane

 

6

 

 

 

 

 

Saturday 22nd Sept 1.30PM

 

RINK

 

COMPETITION

 

BLUE

 

RED

 

MARKER

 

1

 

 

 

Umpire: John Streeton

 

 

2

 

Men’s 2-Wood

Tony Deane

Alan Beeson

Michael Rhodes

 

3

 

Ladies Maiden

Di Kent

Maria Mizon

Audrey Crowther

 

4

 

Men’s Maiden

Peter Jollyman

Richard Harman

Geoff Butt

 

5

 

Ladies 2-Wood

Pauline Scholey

Wendy Butt

Pat Beeson

 

6

 

 

 

 

 

Saturday 22nd Sept. 4.00PM

 

RINK

 

COMPETITION

 

BLUE

 

RED

 

MARKER

 

1

 

 

 

Umpire: Geoff Butt

 

 

2

 

Men’s Handicap

Allen Brandford (10)

John Arber (3)

Barry Sullivan

 

3

 

Ladies Pairs

Vera Jones and

Audrey Crowther

Di Kent and Pat Beeson

OR

Gill Cazaly and Wendy Butt

 

 

4

 

Men’s Pairs

Chris Kent and

Alan Gibbs

Alan Beeson and

Mick Howett

 

 

5

 

Plate Semi-Final

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

Sunday 23rd Sept. 10.00AM

RINK

COMPETITION

BLUE

RED

MARKER

 

1

 

 

 

 

Umpire: Barry Sullivan

 

 

 

 

2

 

Ladies 3-Wood

(Cally Cup)

Pauline Scholey

Wendy Butt

Pat Beeson

 

3

 

Men’s Veterans

Allen Brandford

Mick Howett

Eric Saint

 

4

 

Open Handicap

Chris Kent

Alan Beeson or Viv Arber/John Arber

Geoff Butt

 

5

 

Plate Semi-Final

 

 

 

6

 

 

 

 

Sunday 23rd September 1.30PM

RINK

COMPETITION

BLUE

RED

MARKER

 

1

 

 

Umpire: Eric Saint

 

 

2

 

Men’s Championship

Alan Beeson

Mick Howett

Tony Deane

 

3

 

Ladies Championship

Audrey Crowther

Wendy Butt

Pauline Scholey

 

4

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

Sunday 23rd September 2018 4.00PM 

RINK

COMPETITION

BLUE

RED

MARKER

 

1

 

 

 

Umpire: Geoff Butt

 

2

Plate Final

 

 

 

3

Ladies ‘91’

Pauline Scholey

Vera Jones

Mary Edgar

 

4

 

Mixed Pairs

Viv Arber and

Chris Kent

Terry Mizon and Wendy Butt

 

 

ALREADY PLAYED

 

Ladies Handicap

 

Pauline Scholey

 

 

Wendy Butt

 

 

 

ALREADY PLAYED

 

Bill Kemp Trophy

Geoff Gifkins

Pat Beeson

Geoff Butt

Maria Mizon

Mary Edgar

John Streeton

RED DENOTES WINNER